Jak na správné odlíčení pleti?
Každodenní odličování je klíčem ke zdravé a krásné pleti. Zařazením odličovacích přípravků do vaší pravidelné kosmetické rutiny předcházíte vzniku nedokonalostí i stárnutí pleti. Čtěte dál a zjistěte, jak správně odlíčit svoji pleť i oči.
Proč je důležité neopomíjet odličování?
Ať už používáte make-up nebo ne, každodenní odličování by pro vás mělo být samozřejmostí. Odličování je základem zdravé pleti, jelikož se na ní během dne usazují prachové částice, kožní maz a odumřelé buňky, které brání pokožce volně dýchat. Pokud navíc nosíte make-up, je o to důležitější svoji pleť zbavit všeho, co na ní přes noc nepatří.
Během noci probíhá regenerace pokožky, a proto je zásadní odstranit veškeré nečistoty a make-up, které by mohly bránit v její přirozené obnově. Tímto způsobem můžete předejít vzniku různých kožních problémů a předčasnému stárnutí pleti. Zároveň připravíte pokožku na maximální absorpci produktů určených k péči o pleť.
Odličování podle typu pleti
Odličování je neodmyslitelným krokem pleťové rutiny každého typu pleti, avšak správný výběr odličovacího přípravku závisí na konkrétních potřebách vaší pleti. Obecně platí, že čím citlivější vaše pokožka je, tím pečlivěji byste měli vybírat.
Citlivá pleť
Je-li vaše pleť velmi citlivá, dávejte přednost hypoalergenním produktům bez parfemace, alkoholu, parabenů a silikonů. Vhodná jsou zejména odličovací mléka a micelární vody s růžovou vodou.
Dva typy odličovačů
Odličovače můžeme rozdělit na dva základní typy, a to na produkty na vodní a olejové bázi. Pro suchou pleť jsou vhodnější olejové přípravky nebo balzámy, které pleť nevysouší, zatímco mastné a problematické pleti lépe svědčí odličovací gely a vody s lehkou konzistencí a aktivními složkami proti akné.
Odličovač podle typu pleti
Pokud máte suchou pleť, zvolte micelární vodu s olejem, odličovací mléko nebo čisticí pěnu. Máte-li spíše mastnou pleť, vhodnější bude micelární voda nebo hydratační čistící gel proti nedokonalostem. Pokud máte smíšenou či normální pleť, jednoduše zvolte odličovací přípravek určený pro normální až smíšenou pleť.
Jak odlíčit odolný make-up?
Zatímco pro běžné čištění pleti zcela postačí čisticí gel, pěna nebo odličovací mléko, k odstranění odolného make-upu tyto produkty nemusí být dostačující. Pokud používáte krycí make-up, který je navíc dlouhotrvající, potřebujete účinný odličovač, který odstraní i odolná líčidla.
Nechcete-li svoji pleť opakovaně drhnout vatovými tamponky, vsaďte na osvědčený produkt, jako je dvoufázová micelární voda 3v1 Garnier Skin Naturals, která v sobě kombinuje olej a micelární technologii. Olejová část odličuje všechny typy make-upu včetně voděodolného, zatímco micely na sebe jako magnet váží veškeré nečistoty. Pleť zůstává po použití jemná a vyživená.
Jak na správné odlíčení očí?
K odličování očí použijte přípravek určený na oční make-up, který si na rozdíl od pleťových odličovačů dokáže poradit i s intenzivními pigmenty řasenky, očních linek a stínů. Odličovač očí naneste na vatový tamponek a pro ještě snazší odlíčení očí ho nejdřív namočte.
Přiložte tamponek s produktem na oči a počkejte několik vteřin, aby se rozpustil make-up. Poté jemnými tahy stírejte oční make-up shora dolů a k vnitřnímu koutku oka. Vodorovné tahy zatěžují řasy a vedou k jejich vypadávání.
Oči vždy odličujte pouze jedním směrem (nikoli tam a zpět) a víčka nevytahujte směrem ke spánkům. Tyto pohyby oční víčka zatěžují a mohou přispívat k tvorbě vrásek.
Jak odlíčit i voděodolnou řasenku?
Na voděodolnou řasenku je nutné použít odličovače s obsahem oleje, jako jsou dvoufázové odličovače očí, které se dokážou poprat i s odolným očním make-upem. Zbytky řasenky dočistěte vatovou tyčinkou namočenou do odličovače a přejíždějte s ní řasy shora dolů, dokud nejsou dokonale odlíčené. Olejový čistič se také hodí k odstranění odolné rtěnky.
Jak postupovat při odličování?
Nejen vhodná volba odličovacího přípravku, ale i správný postup a technika mají při odličování své opodstatnění. Začněte tím, že si před odličováním umyjete ruce. Nejprve odličte oční make-up dle uvedených kroků a poté postupujte podle typu odličovače, který používáte. Nezapomínejte na odlíčení krku a dekoltu.
Odličování čisticím gelem a pěnou
Pokud k odličování používáte čisticí gel nebo pěnu, obličej nejprve opláchněte vlažnou vodou. Následně naneste přípravek na obličej a jemně jej vmasírujte do pleti. Nakonec odličovač opláchněte vlažnou vodou a pokožku jemně osušte čistým ručníkem určeným na obličej.
Odličování micelární vodou a pleťovým mlékem
V případě odličování pleti micelární vodou nebo odličovacím mlékem obličej nevlhčete. Na odličovací tampon naneste čisticí produkt a jemnými tahy postupujte od středu směrem ven. V průběhu čištění měňte vatové tamponky, dokud nezůstanou úplně čisté.
Dvoufázové čištění pleti pro opravdu čistou pleť
Pro dokonale čistou pleť vyzkoušejte dvoufázové čištění. V první fázi použijte olejový produkt a v druhé přípravek na bázi vody. Olejové odličovače rozpouštějí make-up a nečistoty a odstraňují kožní maz. Gel nebo pěna v druhé fázi čištění zbaví pleť odumřelých buněk, potu a bakterií.
Pokud máte mastnou pleť, je důležité najít takový produkt, který obsahuje lehké oleje (např. jojobový, hroznový a tea tree olej). Dvoufázové čištění doporučujeme v rámci večerní kosmetické rutiny, zejména pokud používáte make-up.
Tonizace pleti pro dočištění a zklidnění
V závěrečném kroku odličování a čištění pleť ještě tonizujte. Pleťové tonikum stahuje póry, zklidňuje pleť, vyrovnává ji a připravuje na absorpci pečujících produktů. Vyhýbejte se však oblasti očí. Tonikum již neoplachujte a přejděte rovnou k výživě a hydrataci pleti vašimi oblíbenými produkty.