Co je citlivá kůže a jak o ni správně pečovat? - header Co je citlivá kůže a jak o ni správně pečovat?

Co je citlivá kůže a jak o ni správně pečovat?

Pokud je vaše pokožka často napjatá, zarudlá, suchá nebo podrážděná, pravděpodobně máte narušenou kožní bariéru, což způsobuje, že je pokožka citlivá a přehnaně reaguje na různé podněty. Jak o citlivou kůži pečovat a obnovit přirozenou kožní bariéru?

Co znamená, že je kůže citlivá?

Citlivá pokožka je nadměrně reaktivní na vnější a vnitřní vlivy, které pro zdravou kůži nepředstavují žádný problém. Na vině je poškozená ochranná bariéra svrchní části kůže (epidermis), což způsobuje, že je pleť méně odolná vůči provokačním faktorům.

Citlivá kůže se může týkat jakéhokoli typu pokožky, ale nejčastěji se vyskytuje ve spojitosti se suchou, jíž trápí nedostatek mazových žláz, které by pleť dostatečně promazávaly, a zajišťovaly ji tak náležitou ochranu.

Co je ochranná kožní bariéra?

Kožní bariéru si můžete představit jako ochranný štít, který kůži chrání před vnějším prostředím, včetně různých patogenů, chemických a fyzických látek. Také zabraňuje nadměrnému úniku vody. Klíčové složky tvořící ochranou bariéru pokožky jsou lipidy, zvlhčující složky, kyselý film a korneocity (ploché neživé buňky).

Kyselý film je tvořen z kožního mazu, potu, odumřelých buněk a metabolických produktů bakterií žijících na kůži. Hydratační složky na sebe vážou vodu, zatímco lipidy fungují jako lepidlo, které drží kožní buňky pohromadě, aby kožní bariéra zůstala neporušená.

Pokud je však ochranná bariéra narušena, dráždivé látky snadněji proniknou do pokožky a podráždí ji.

Jaké má citlivá pleť příznaky?

Projevy citlivé pokožky jsou individuální, téměř vždy ale bývá spojována s nepříjemnými pocity, jako je brnění, štípání, pálení a napjatost, často také zarudnutí a suchost. Tyto obtíže pak obvykle zhoršují dráždivé podněty, jako jsou nešetrné kosmetické přípravky, změny počasí nebo stres a kořeněná jídla. Důvodem těchto pocitů je přecitlivělost nervových zakončení, což souvisí s nedostatečnou funkcí kožní bariéry.

Co způsobuje citlivou pokožku?

Příčiny citlivé pokožky lze v zásadě rozdělit do tří bodů. Může se jednat o výkyv v oblasti kožní bariéry, kožního nervového systému nebo imunitního systému. Někdy může být přecitlivělost kůže ale projevem kožního onemocnění, jako je:

  • Ekzém
  • Seborea
  • Rosacea 
  • Psoriáza
  • A další…

Citlivost pleti mohou ovlivnit hormonální a psychické vlivy, životní styl a prostředí, v němž se pohybujete. Roli hraje také věk, jelikož s přibývajícími roky se snižuje tvorba lipidů a vody v pleti, které jsou klíčovými složkami ochranné kožní bariéry.

Ochranný film pleti může dále narušit:

  • Používání agresivních a vysoušecích přípravků pleti a mýdel
  • Nadužívání aktivních složek kosmetiky, jako jsou AHA kyseliny a retinol
  • Nedostatek hydratace
  • Extrémní teploty
  • Nadměrné vystavování pleti slunečnímu záření bez UV ochrany
  • Používání některých léků
  • Nedostatek důležitých živin ve stravě (mastných kyselin a vitamínů)
  • Nedostatek spánku

Spouštěče, které dráždí citlivou pleť

Nezávisle na tom, co přecitlivělost pokožky způsobuje, mohou její příznaky vyvolat nebo zhoršit mnohé vnitřní nebo vnější faktory, které nazýváme spouštěče. Tyto spouštěče mohou být:

  • Chemické: kosmetické přípravky (zejména ty s obsahem parfemace, alkoholu, sulfátů, silikonů, vysoké koncentrace AHA kyselin atd.), mýdla, složení vody apod.
  • Hormonální: v souvislosti s menstruačním cyklem, těhotenstvím, hormonální nerovnováhou apod.
  • Psychologické: stres, úzkosti, silné emoce apod.
  • Vnitřní faktory: kořeněná strava, alkohol, kouření apod.
  • Fyzikální: chladný nebo teplý vzduch, UV záření, znečištěné ovzduší, tření o textilie apod.

Veškeré tyto faktory mohou spouštět uvolňování histaminu v kůži, což vede k nepříjemným pocitům mravenčení, svědění, štípání či zarudnutí.  Některé z nich, zejména pak sluneční záření, mohou také vést k oxidativnímu stresu a zánětům.

Co když je kůže citlivá na dotek?

Pokud je vaše pokožka zarudlá a citlivá na dotek, můžete mít alergickou reakci. Po dni stráveném venku na sluníčku může být důvodem ale klidně i spálení od slunce. Máte-li citlivou pokožku na dotek po kosmetickém zákroku, možná budete potřebovat další péči pro snížení citlivosti a urychlení hojení.

Jestliže je však vaše pokožka citlivá na dotek, ale není vidět žádná vyrážka či podráždění, může se jednat o příznak jiného zdravotní problému. V takovém případě může být vhodné kontaktovat lékaře.

Woman looking into mirror

Co pomáhá na citlivou a suchou pleť?

Pokud máte citlivou pokožku se sklonem k začervenání a suchosti, prvním krokem k její léčbě je zabránit spouštění jejích příznaků vyhýbáním se dráždivým podnětům, je-li to možné. Co přesně můžete dělat?

  • Vyvarujte se horkých sprch, koupelí a saun.
  • V zimě nepřetápějte místnost a v létě omezte nebo snižte klimatizaci.
  • Vyhýbejte se kosmetickým přípravkům s obsahem potenciálně dráždivých látek, jako je parfemace, alkohol, pěnidla (SLS a SLES), parabeny, oxybenzon (může se nacházet v opalovacích krémech), ftaláty (DBP, DMP a DEP) a silikony.
  • Zdržte se konzumace kořeněných jídel, alkoholu a jakýchkoli dalších potravin, které vaši pokožku mohou dráždit.
  • Omezte pobyt na sluníčku a chraňte svoji pleť používáním vhodného krému s SPF i nošením klobouku.
  • Pokuste se dostat stres a další silné emoce pod kontrolu, například se soustřeďte na svůj dech.
  • Pečujte o svoji pokožku vhodnými a zklidňujícími přípravky.
  • Dbejte na zdravý životní styl.

Jak o citlivou pokožku pečovat?

Základem péče o citlivou pleť je používání přípravků speciálně vyvinutých pro tento typ pleti, ať už jde o odličovače, pleťová tonika a hydratační nebo opalovací krémy. Abyste se ujistili, že produkty neobsahují žádné dráždivé látky ani alergeny, vždy raději zkontrolujte ingredience uvedené na obale. 

Používejte přípravky, které napomáhají posílit ochranný film pleti, pleť vyživují a pomáhají předcházet vysoušení, podráždění i zánětlivým reakcím. Před aplikací jakéhokoli produktu, který jste nikdy nezkusili, naneste malé množství na kousek kůže za uchem a počkejte 48 hodin, abyste viděli, jak vaše pokožka zareaguje. 

Na jaké složky v kosmetice se zaměřit?

Při výběru kosmetiky se zaměřte na složky, které napomáhají obnovit kožní bariéru. Pátrejte po pleťových krémech s ceramidy a zařaďte do své rutiny péče o pleť kyselinu hyaluronovou, která pleť dostatečně hydratuje a zároveň zklidní. Prospěšný je pro pleť také niacinamid (vitamin B3) a mastné kyseliny. 

Odličování a čištění pleti

Pokud jde o odličovací produkty vhodné pro citlivou pleť, zaměřit se můžete se na přírodní ingredience, které pokožku pomohou nejen vyčistit, ale také zklidnit, jako je například růžová voda. Citlivé pleti naopak nesvědčí vyšší koncentrace AHA kyselin v kosmetice. AHA kyseliny tedy raději vyměňte za PHA kyseliny (glukonolakton, glukoheptanolakton a kyselinu laktobionovou).

Každodenní ochrana před sluncem

Samozřejmostí by také mělo být každodenní používání širokospektrálního krému s SPF 30 nebo vyšším, který vaši kůži chrání proti škodlivým UVB i UVA paprskům. Používejte fluidní opalovací krémy, které se snadněji nanášejí.

Další péče o citlivou pokožku

Dbejte na zdravý životní styl, který zahrnuje vyváženou stravu bohatou na důležité vitamíny a mastné kyseliny a omezte alkohol a kouření, které pleti škodí. V neposlední řadě můžete také vsadit na terapii červeným světlem v podobě domácí LED masky nebo v salonu.

Kdy navštívit dermatologa?

Pokud nevíte, co vyvolává nepříjemné příznaky spojené s citlivostí pokožky nebo máte podezření na přítomnost kožního onemocnění, jako je rosacea, psoriáza či seboroická dermatitida, bude lepší navštívit dermatologa, aby vám provedl diagnostiku, případně vám rovnou doporučil vhodnou léčbu a další vhodná opatření.

 

SKinCoach AI selfie

Analyzuj svou pleť!

Za dvě minuty máš hotovou analýzu pleti a doporučení na produkty přímo pro tebe.

ZJISTIT VÍCE