Co je SPF a jak ho správně používat?
Zkratku SPF slyšel asi už každý z vás. Kolik toho ale víte o produktech, které jsou touto zkratkou označeny? Čtěte dál a zjistěte, co přesně znamená SPF, jak vás chrání před sluncem a také, jaký je rozdíl mezi SPF 15, 30 a 50.
Co to je SPF faktor?
SPF je zkratkou anglických slov Sun Protection Factor, což znamená „ochranný faktor před sluncem“, přesněji před UVB zářením. Krémy s tímto označením vás tedy chrání před slunečními paprsky, které způsobují spálení, urychlují stárnutí pokožky a zvyšují riziko rakoviny kůže.
Samotné číslo SPF udává, po jak dlouhou dobu ochranný přípravek působí v porovnání s tím, kdybyste žádný nepoužili. Mnoho lidí žije v přesvědčení, že vyšší faktor znamená také větší ochranu, což není tak docela pravda. Pokud jste se domnívali, že SPF 30 znamená dvojnásobnou ochranu oproti SPF 15, měli jste pravdu jen z části.
Jak SPF funguje?
Ochranné složky obsažené v opalovacích krémech SPF fungují tak, že sluneční záření, které dopadá na kůži, absorbují a přeměňují jej na neškodné teplo. Fyzikální (minerální) ochranné krémy fungují trochu jinak, neboť sluneční paprsky odrážejí od pokožky, takže vůbec nepronikají do jejích vrstev.
Jak dobře vás chrání SPF ochrana před UVB zářením?
Přípravky s SPF 30 a 50 chrání pokožku před slunečními paprsky lépe než například SPF 10, neboť odfiltrují vyšší procento škodlivého UVB záření. SPF 30 však neblokuje dvojnásobek slunečního záření než SPF 15. Vyšší číslo SPF také neznamená, že se hůře opálíte, pouze svoji kůži lépe chráníte. Rozdíly v ochraně před UVB jsou následující:
- SPF 10 blokuje 90 % UVB záření
- SPF 15 blokuje 93 % UVB záření
- SPF 30 blokuje 96,7 % UVB záření
- SPF 50 blokuje 98 % UVB záření
Jaký je rozdíl mezi SPF 25, 30, 40 nebo 50?
Jak už jsme naznačili, číslo SPF udává, po jakou dobu vás krém chrání před UVB zářením oproti tomu, kdybyste žádný nepoužili. To znamená, že číslo SPF vynásobíte časem, po který můžete svoji pokožku bezpečně vystavit slunečnímu záření, aniž byste se spálili. Čím světlejší je vaše pleť, tím kratší dobu pravděpodobně můžete být na slunci bez SPF.
Pokud například víte, že se vydržíte nespálit maximálně 10 minut, vynásobíte tento čas číslem SPF. Z tohoto vyplývá, že ochranný krém s SPF 15 vás může ochránit po dobu 150 minut, zatímco SPF 30 až 300 minut, SPF 40 až 400 minut a SPF 50 až 500 minut. Je tedy pravda, že SPF 30 vás může ochránit až dvojnásobně déle než SPF 15. Ale jen před UVB zářením.
Ochrana jen před UVB zářením nestačí
Slunce vyzařuje tři druhy záření – UVA, UVB a UVC, nicméně UVC paprsky jsou odráženy ozónovou vrstvou Země, proto nás zajímají hlavně UVA a UVB. UVA paprsky přispívají ke známkám stárnutí pokožky, jako jsou vrásky, pigmentové skvrny a ztráta pevnosti pleti, ale UVB paprsky jsou více karcinogenní a jsou zodpovědné za spálení od slunce. UVA záření také způsobuje, že UVB paprsky jsou reaktivnější, takže v kombinaci mohou být obzvláště škodlivé.
Co jsou UVA paprsky?
UVA paprsky mají nejdelší vlnovou délku, a proto jsou schopny proniknout do středních vrstev pokožky. Jsou to ty, které způsobují stárnutí pokožky, protože pevnost, odolnost a elasticita vaší kůže je dána tím, co se děje na této hlubší úrovni. To je také důvod, proč vám UVA paprsky pomáhají se opálit. Podněcují vaše podpovrchové melanocyty, aby spustily produkci melaninu (pigmentového barviva kůže), a tím ztmavily vaši pokožku.
Co jsou UVB paprsky?
UVB paprsky mají kratší vlnové délky a mají tendenci zůstat na povrchové vrstvě kůže. Jsou to paprsky, které vedou ke spálení a které také způsobují rakovinu kůže. Obvykle jsou UVB paprsky považovány za škodlivější, ale jakákoli nerovnost pokožky, pigmentové skvrny a vrásky bývají důsledkem UVA paprsků, takže je důležité chránit se před oběma typy.
Co znamená PA+?
Ke štítkům některých opalovacích krémů přibyl také přírůstek v podobě označení PA+ (s až čtyřmi znaménky „plus“). Jedná se o zkratku stupně ochrany UVA podle japonského systému hodnocení, který měří, jak účinná je receptura při ochraně před UVA paprsky.
Je to proto, že typická stupnice SPF určuje, jak dlouho vás produkt ochrání před spálením, což (jak jste se dozvěděli výše) souvisí pouze s UVB paprsky. Kombinací stupnice SPF a stupnice PA+ tedy víte, jaká je vaše celková obrana proti UVA a UVB paprskům. Kupodivu ale neexistuje žádná korelace mezi počtem znamének „plus“ a silou nebo dobou trvání, po kterou přípravek kůži chrání.
Mnoho přípravků však označení PA+ pro nedostatek výzkumů prozatím nemá, proto zůstaňte u základů a používejte širokospektrální krémy s SPF, které pokožku chrání před UVB i UVA zářením.
Jak často se mazat krémem na opalování s SPF?
Dermatologové doporučují mazat se opalovacím krémem alespoň každé 2 hodiny bez ohledu na to, jaké SPF používáte. Navíc SPF je měřítkem doby obranyschopnosti produktu pouze proti UVB paprskům, nikoli UVA záření. Mějte také na paměti, že doba, po kterou se vaše pokožka dokáže chránit před UV paprsky bez SPF, se může měnit v závislosti na intenzitě slunečního záření.
To znamená, že délka ochrany před sluncem se může zkrátit například během poledních hodin, ve vyšších nadmořských výškách (na horách) nebo třeba v tropickém podnebním pásmu. V takovýchto případech může být nutné mazat se častěji, nebo použít vyšší SPF, než jste zvyklí. Doba ochrany SPF se může rovněž zkrátit, pokud se například hodně potíte nebo se koupete.
Má smysl používat SPF 15, 10, 6 a nižší?
Pokud jste vystaveni přímému slunečnímu záření, měli byste podle dermatologů používat ochranu SPF 30 a vyšší, abyste svoji pokožku dostatečně chránili. Při nízké expozici slunci a při zamračené obloze vám ale může postačit hydratační krém nebo make-up s SPF 15. Odborníci však nedoporučují používání nižšího SPF, jako je SPF 12, 4 nebo 3. Také je důležité, aby vás produkt chránil před oběma typy UV záření.
Jaký je rozdíl mezi chemickým a minerálním SPF?
V zásadě rozlišujeme dva základní typy opalovacích krémů: chemické a fyzikální, lépe známé jako minerální. Některé opalovací krémy také mohou kombinovat oba typy. Chemické SPF zahrnuje přísady, které blokují UV záření, a to tak, že jej absorbují a neutralizují, aby nemohlo poškodit kožní buňky. Typicky se jedná o složky, jako je avobenzon, oktyl salicylát, oxybenzon a homosalát.
Minerální ingredience zůstávají na povrchu pokožky, kde odrážejí UV paprsky a brání jim proniknout dovnitř. Typicky se jedná o oxid zinečnatý a oxid titaničitý. Účinná složení zanechávají na pokožce minimální až žádný křídový nádech, zatímco složení nízké kvality může způsobit, že budete vypadat, jako byste se namazali bílým pudrem.
Jak používat opalovací krém s SPF?
Obecně platí, že byste SPF měli aplikovat přibližně 30 minut před vystavením pokožky slunci, protože může chvíli trvat, než se vsákne a poskytne plné a důkladné krytí.
Nejpřekvapivější věcí je, kolik SPF se doporučuje na aplikaci. Za správnou dávku je považována zhruba 4 ml (velikost sklenice na lihoviny) na celé tělo. Většina lidí nanáší opalovacího krému mnohem méně, což znamená, že nezískávají takové krytí, jaké si myslí.
Aplikaci opalovacího krému opakujte poté, co se vykoupete, a kromě toho se alespoň každé 2 hodiny. V zatažených i zimních dnech je stále potřeba používat SPF. UVA paprsky mohou pronikat mraky, někdy až 80 % z nich, a také se mohou odrážet od sněhu.
Jak používat SPF na obličej?
Používání SPF na pleť by mělo být součástí vaší rutiny péče o pleť po celý rok. Ochranný krém s SPF hraje zásadní roli v obraně pokožky před škodlivými UVA a UVB paprsky a v prevenci předčasného stárnutí.
Mnoho lidí má tendenci nanášet na obličej stejný opalovací krém, jaký používají na tělo. Je ale potřeba dbát zvýšené pozornosti, pokud jde o vizáž. Tělové opalovací krémy mohou být pro jemnou pokožku obličeje příliš těžké a ucpávat póry (zejména pokud se pleť rychleji mastí). Namísto toho zvolte pleťový krém s SPF s lehkou texturou, který bude vyhovovat potřebám vaší pleti.
Mnoho hydratačních krémů, BB krémů a make-upů dnes už obsahuje SPF, takže je mnohem snadnější zařadit ochranu proti slunci do každodenní rutiny. Pleťové produkty jsou navíc obohaceny o další účinné složky péče o pleť, které ji chrání před vnějšími vlivy a zároveň ji dostatečně hydratují.