Problematická pleť: Jak o ni pečovat?
Problematická pleť trápí mnoho dospívajících i dospělých lidí bez ohledu na věk, zejména pak osoby, jejichž pokožka se nadměrně mastí. Bohužel věk a typ pleti nejsou faktory, které můžete změnit, nicméně existuje několik jednoduchých tipů, které můžete začlenit do své každodenní rutiny a které vám pomohou zvládnout problematickou pleť a udržet ji zdravou.
Co je problematická pleť?
Pro problematickou pleť je charakteristický sklon k rozšířeným pórům, tvorbě akné, jizvám a zánětlivým stavům se zarudnutím. Problematická pleť typicky nastává, když se uvnitř pórů kůže rozmnoží bakterie a zablokují je odumřelými kožními buňkami. To se nejčastěji děje během puberty kvůli změnám hladin hormonů, které způsobují zvětšení pórů a zvýšenou produkci kožního mazu.
Tento nadbytečný maz způsobuje zablokování pórů a umožňuje zachycení odumřelých kožních buněk a růst bakterií, což má za následek bílé tečky, černé tečky a pupínky. Kvůli těmto bakteriím se může objevit také zánět, zarudnutí a bolest.
Co způsobuje problémy s pletí?
Existují čtyři hlavní faktory, které přispívají k tvorbě pupínků, zarudnutí a jizev či skvrn po akné, které jsou známkou problematické pleti:
- Nadměrná produkce kožního mazu ucpává póry.
- Nesprávné odlupování odumřelých kožních buněk blokuje folikuly.
- Zablokovaný folikul se může zanítit a umožnit růst bakterií.
- Ucpání vede k zánětu ve folikulu, který může protrhnout stěnu folikulu a rozšířit zánět do spodních vrstev kůže, což způsobí jizvu po akné.
Příčiny vzniku akné a dalších problémů pleti často přímo souvisejí s rutinou péče o pleť. Jiné mohou být ovlivněny hormony a vaším zdravím a některé bývají způsobeny životním stylem. Určitou roli hraje také genetika.
Nesprávná péče o pleť
Některé kosmetické produkty, zejména mastné, hutné krémy, mohou ucpávat póry a způsobit akné známé jako acne cosmetica. Tento typ akné obvykle způsobuje výskyt drobných hrbolků na tvářích, bradě nebo na čele. Často zahrnuje bílé tečky a také pupínky. Použití make-upu k zakrytí pupínků pak může akné ještě zhoršit, pokud nepoužíváte nekomedogenní make-up, který by neucpával póry.
K problémům pleti a akné může dále přispět nedostatečná péče o pokožku, stejně jako agresivní čisticí produkty, které ji vysušují, a opomíjení hydratace pleti, kvůli čemuž mazové žlázy produkují více kožního mazu.
K ucpání a zanícení folikulu může také dojít v důsledku vytrhávání chloupků nebo holení a roli může hrát i sahání si na obličej neumytýma rukama nebo přikládání telefonu k obličeji. Sahání a vymačkávání akné nejen zhorší zánět, ale navíc často zanechá pozánětlivou hyperpigmentaci nebo jizvu.
Životní styl
Jedním z faktorů životního stylu, které přispívají k problémům pleti, je stres. Když jste ve stresu, tělo produkuje hormon kortizol, který způsobuje záněty v těle, včetně vaší pokožky.
Kvalitu pleti dále negativně ovlivňuje kouření, alkohol a vliv mohou mít i některé potraviny, zejména bohaté na cukry a mléčné výrobky. V neposlední řadě je nutné zmínit také nedostatek spánku, který souvisí se záněty, a cestování. Pokud často cestujete, k problémům pleti bude pravděpodobně přispívat suchý vzduch v letadle a volné radikály, které pronikají do pokožky.
Další možné příčiny problematické pleti
- Některé zdravotní stavy (např. onemocnění štítné žlázy, PCOS, vysoký tlak atd.)
- Užívání určitých léků (např. kortikosteroidy, hormonální léčba atd.)
- Nadměrné pocení při cvičení, pokud není pleť následně vyčištěna
Hormony a problematická pleť v pubertě i dospělosti
Hormonální změny mohou snadno způsobit nebo přispět k akné, zejména v období puberty a u žen s příchodem menstruace či těhotenství. Během puberty se u všech lidí bez ohledu na pohlaví zvyšuje hladina testosteronu, který je zodpovědný za zvýšenou tvorbu mazu a problémy pleti s ním související.
U žen je testosteron udržován pod kontrolou estrogenem, nicméně pokud hladina testosteronu z jakéhokoli důvodu stoupá, produkce kožního mazu se zvýší a póry se rozšíří. Hormonální výkyvy jsou běžné v rámci menstruačního cyklu, což může vést k různým kožním změnám, zejména v premenstruačním období.
Některé ženy také mohou trpět hormonální poruchou, známou jako syndrom polycystických ovarií (PCOS), která se mimo jiné projevuje zvýšenou hladinou androgenů (mužských hormonů) a mastnou pletí s akné.
Co pomáhá na problematickou pleť a akné?
Správná péče o problematickou pleť
Kvalitní péče o pleť může pomoci zmírnit příznaky problematické pleti. Začleněním specifických složek obsažených v určitých produktech péče o problematickou pleť můžete pomoci snížit zarudnutí, zklidnit pleť a předcházet vzniku pupínků. Základem kosmetické rutiny je však správné čištění pleti ráno, večer a po cvičení šetrnými produkty, které pleť nevysoušejí, ale zanechají ji krásně čistou.
Dále je důležité neopomíjet hydrataci pleti. Používejte přípravky s lehkou texturou určené pro nedokonalosti pleti, které dodají pleti vláhu bez toho, aby ucpávaly póry, a pomohou vám dostat přebytečný maz a problémy s ním spojené pod kontrolu.
V neposlední řadě byste neměli zapomínat svoji pleť chránit před UV zářením pomocí opalovacích krémů s SPF. Pamatujte, že pokud jde o rutinu péče o problematickou pleť, konzistence je klíčová.
Změny životního stylu
Zařazení zdravé a vyvážené stravy do jídelníčku je důležité pro vaše celkové zdraví a neméně pro vaši pokožku. Vzhledem k tomu, že kůže je vaším největším orgánem, konzumace různých druhů ovoce a zeleniny stejně jako zdrojů bílkovin vám umožní, abyste svou pokožku zásobili potřebnými vitamíny a minerály.
Ne vždy se však všechny živiny dostanou přímo k pokožce (jelikož tělo upřednostňuje důležitější orgány), proto může být vhodné zvážit užívání některých potravinových doplňků. Pro udržení zdravé pleti je rovněž žádoucí omezit konzumaci alkoholu a kouření.
Suchá a problematická pleť po třicítce
Po třicítce se mnoho lidí potýká s problematickou pletí, která může zahrnovat nejen akné, ale také suchost, vrásky a pigmentové skvrny. Hormonální změny, stres, nedostatečná péče o pleť a nezdravý životní styl mohou k těmto problémům významně přispět. Problematická pleť po 30 a 40 ztrácí svou přirozenou schopnost regenerace a produkce kolagenu, což vede k jejímu ochabování a vzniku jemných linek.
Pravidelná hydratace, vyvážená strava bohatá na vitamíny a používání produktů s účinnými složkami mohou pomoci zlepšit stav pleti. Důležitou roli hraje také ochrana opalovacími krémy před slunečním zářením, které může urychlit stárnutí pleti a zhoršit její celkový vzhled.
Jaké složky působí na problematickou pleť?
Na problematickou pleť je vhodné používat kosmetické produkty s aktivními složkami, které pomáhají snižovat záněty, regulovat produkci kožního mazu a podporovat zdraví pokožky. Níže uvádíme několik klíčových složek, které jsou účinné pro problematickou pleť:
- Kyselina salicylová: Beta-hydroxykyselina (BHA), která pomáhá exfoliovat pokožku, čistí póry a redukuje akné.
- Kyselina glykolová: Tato složka patří mezi alfa-hydroxykyseliny (AHA) a pomáhá exfoliovat povrch pokožky, zlepšuje texturu a tón pleti.
- Benzoylperoxid: Antibakteriální složka, která eliminuje bakterie způsobující akné a pomáhá redukovat záněty.
- Niacinamid (Vitamin B3): Protizánětlivá složka, která pomáhá redukovat zarudnutí, zlepšuje bariérovou funkci pokožky a reguluje produkci kožního mazu.
- Tea tree olej: Přírodní antibakteriální a protizánětlivá složka, která může pomoci snižovat záněty a předcházet tvorbě akné.
- Retinol: Podporuje buněčnou obnovu, pomáhá redukovat ucpané póry a zlepšuje vzhled pokožky.
- Kyselina azelaová: Protizánětlivá a antibakteriální složka, která pomáhá redukovat akné a zlepšuje texturu pokožky.
- Zinek: Má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti, které mohou pomoci redukovat akné a zklidnit pokožku.
- Kyselina hyaluronová: Hydratační složka, která pomáhá udržovat vlhkost v pokožce a podporuje její regeneraci.
Tyto ingredience můžete aplikovat na pleť v podobě koncentrovaného séra nebo hydratačního krému na vyčištěnou pleť. Přípravky určené pro problematickou pleť jsou formulovány tak, aby pokožce poskytly maximální péčí. Pokud zvažujete kombinování více složek, poraďte se nejprve s dermatologem, abyste pokožku nepodráždili a nezhoršili stav akné.
Jak na odličování a čištění problematické pleti?
Šetrné čištění pleti umožňuje odstranit všechny nečistoty, make-up, odumřelé buňky a nadbytečný maz, které se nahromadily na kůži, aniž by došlo k jejímu poškození. Cílem je nejen pleť vyčistit, ale také zachovat hydrolipidický film, který chrání pokožku, a udržovat vyrovnané hodnoty pH. Příliš zásadité pH je dokonalým hostitelem bakterií a přispívá k akné.
Z těchto důvodů k čištění nikdy nepoužívejte alkohol, antiseptika nebo mýdlo, které mohou poškodit kožní mikroflóru, vysušit pokožku a zvýšit její pH. Šetrné produkty, jako je čisticí gel proti nedokonalostem od Garnier, hloubkově vyčistí problematickou pleť bez vysušení.
V dalším kroku je užitečné pokožku dočistit tonikem, které ji zklidní, vyrovná její pH a připraví na aplikaci dalších produktů péče o pleť. Stačí pleť jemně otřít vatovým tamponem a poté už není třeba oplachovat.
Hydratace a další péče o problematickou pleť
Na vyčištěnou pleť naneste pleťové sérum, které nejvíce vyhovuje potřebám vaší pleti a poté přistupte k aplikaci hydratačního krému. Mastný typ pleti ocení lehké, gelové složení, zatímco pro suchou pleť volte produkty s obsahem kyseliny hyaluronové a dalších zvlhčujících složek.
Pokud máte smíšenou pleť, můžete krémy kombinovat, nebo jednoduše použít produkt určený pro tento typ pleti. V každém případě byste měli používat nekomedogenní složení, které neucpává póry.
Jednou až dvakrát týdně můžete do své kosmetické rutiny zařadit také jemný exfoliační prostředek nebo pleťovou masku, které odstraní odumřelé kožní buňky a podpoří regeneraci pleti.
Tip na závěr
Péče o problematickou pleť vyžaduje konzistenci a trpělivost. Dodržováním správné denní rutiny, výběrem vhodných produktů a zdravým životním stylem můžete dosáhnout zdravější a krásnější pleti.
Pokud však problémy přetrvávají, neváhejte se obrátit na odborníka. Dermatolog vám může předepsat léčivé přípravky nebo doporučit profesionální ošetření, jako je chemický peeling či laserová terapie.